Životní úklid – co na něj říkám?

Minulý měsíc se mi dostala k rukám knižní novinka od nakladetelství Grada – Životní úklid. Byla jsem na ni zvědavá, protože každou knížku o domácnosti vždycky zhltnu jako malinu. A protože jsem měla na výběr, jestli raději ebook v PDFku nebo papírovou kopii, pro sebe do Belgie jsem zvolila ebook a vám tak nechala papírový výtisk do soutěže. (Na konci článku máte více info :)

Životní úklid napsala švédská autorka Margareta Magnussonová, která mě pobavila hned při jejím představení. Napsala totiž o sobě, že je jí něco mezi 80 a 100 lety.

Vyprávět vám o svých zkušenostech považuji za odpovědnost svého stáří, protože věřím, že filozofie životního úklidu je natolik důležitá, že bychom ji měli znát všichni.

Stál pohled starší autorky na téma jakým je organizace domácnosti, za to?

Knížka je napsaná oddechově, s humorem a čte se celkově moc dobře. Je to takové milé vyprávění jedné babičky. Vůbec se tématu smrti, které je v knize několikrát zmíněné a tváří se jako ústřední, nelekejte.

Nový švédský trend döstädning se zabývá právě úklidem před smrtí. Snaží se o to, abyste po sobě zanechali co nejméně zbytečných věcí a trošku tak ulehčili pozůstalým, kteří se o vaše věci jednou budou muset postarat. Smrt je běžnou i když ne často zmiňovanou součástí našich životů, a tak k tomu autorka přistupuje, velice citlivě a přirozeně.

Na knížce se mi líbil její přesah z materiálního světa do toho nehmotného, myšlenkového. Pokud se do životního úklidu pustíte, začnete se vyrovnávat s minulostí, se sebou a svým životem.

Životní úklid nespočívá v utírání prachu a čištění, nýbrž v trvalém způsobu organizace, která zaručí hladký průběh vašeho každodenního života.

V obsahu mě nejvíc zaujaly kapitoly Kuchařky, rodinné recepty a taky fotografie. Na ty jsem se opravdu těšila, protože je právě u nás doma řešíme. Nedostala jsem přesný návod, jak na to, ale za to se u mě dostavilo to známé nadšení, pustit se do toho! A o to myslím, že v celé knize jde především.

Na druhou stranu, když vezmu knihu jen z mého osobního pohledu jako ostříleného minimalisty a milovníka třídění věcí a organizování, vlastně jsem si z ní bohužel nic nového neodnesla.

Komu knihu doporučuji?

Pokud vy sami cítíte, že by to doma potřebovalo trošku probrat, máte moc věcí a tušíte, že je všechny neužijete, tato knížka vás k tomu mile popostrčí.

Osobně zastávám názor, že takové knížky se přímo darem nehodí. Pro třídění věcí a celkově organizaci domácnosti se člověk musí rozhodnout sám, jinak to nebude fungovat. Pokud máte ve svém okolí zaryté hromadiče, hlavně z řad rodičů nebo prarodičů, zkuste nechat knihu ležet jen někde poblíž, tak aby si jí všimli a třeba i přečetli.

Nepořádek je zbytečným zdrojem nervozity.

Soutěž o 3 výtisky (Soutěž už je ukončená, ale komentovat článek můžete stále :)

Aby k vám jeden ze 3 výtisků mohl doputovat, stačí se zapojit do soutěže. Co je potřeba udělat? 3 jednoduché věci:

  • napsat tady na blog do komentáře, jak se s tříděním věcí vypořádáváte vy (např. jak často se do toho (ne)pouštíte, co vám dělá největší problém, do jakého vytouženého stavu byste se jednou chtěli dostat, atd. Cokoliv vás k tomuto tématu napadne, tak se klidně rozepište :))
  • slíbit, že po přečtení knížku nenecháte jen tak ležet v knihovničce a pošlete ji zase o dům dál :)
  • dobrovolné: můžete článek sdílet dál, aby se do soutěže mohli zapojit i vaši kamarádi

Do kdy soutěžíme? do úterý 3.7.2018 do 12 hodin.

Jak vyberu vítěze?

  • 1 knížku vyberu losováním ze všech zúčastněných komentářů
  • 2 výtisky poputují těm, kteří to (podle mě podle odpovědí v komentářích) ocení nejvíc

Vítězům pak napíšu pod jejich příspěvek v komentáři a pošlu mail/zprávu na Facebooku (záleží přes co budete blog komentovat).

Moc se těším na vaše příspěvky a držím palce v soutěži.

Krásný den přeje

Marti

Marti je zakladatelkou projektu Domověda. Od roku 2015 vede workshopy na témata organizování domácnosti a zero waste pro jednotlivce i firmy. Napsala české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Marti miluje minimalismus, zjednodušování věcí a přítomný okamžik. Všechno, co ve svém životě dělá, dělá s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře