Uklízíte efektivně nebo jen neustále přesouváte věci?

Znáte to určitě taky, říkáte věty typu:

  • achjo, zase musím uklidit
  • ten úklid je nekonečný
  • jenom co skončím, můžu začít na druhém konci znovu

Dneska mám pro vás téma, které bylo mým velkým AHA momentem v péči o náš domov. A zároveň je nesmírně důležitou součást Domovědy. 

Víte, proč je tak extrémně důležité rozlišovat 2 klíčové pojmy – NEPOŘÁDEK a ÚKLID?

Pevně věřím, že každý z vás, kdo si tenhle AHA moment vezme k srdci, tak se mu neskutečně změní pohled na celý chod domácnosti. Schválně si ho zkuste několikrát přes týden uvědomit a prožijte si ho.

Rychlý a snadný ÚKLID

Samotný úklid je pro mě už jen očistou domu. Patří sem činnosti jako vysávání, vytírání podlah, umývání koupelny, výměna ložního povlečení a nebo třeba utírání prachu.

A pokud je doma všechno na svém místě, chytře zorganizované, je takový úklid vlastně úplná brnkačka, a nestojí vás ani moc energie. Protože vám zkrátka vůbec nic nestojí v cestě. V takovém případě se úklid i skvěle deleguje, protože i ostatním půjde hezky od ruky a nebude to pro ně takový opruz.

snadný úklid

A teď, co ten NEPOŘÁDEK?

Nepořádek dává zabrat a pokud nevíte jak na něj, naprosto chápu, že jste z něj vyčerpaní a mnohdy ani nevíte, kde začít….

Nepořádkem myslím všechny ty maličkosti, které se válí po stolech, na botníku, ale i běžné věci, jako roznošené oblečení po židlích, nedopité hrnky od čaje na pracovním stole, nezařazené dokumenty, zastrčené hračky všude možně. Patří sem ale i věci, které se tváří, že je doma mít musíte, ale už jste na ně třeba i několik let vůbec nesahali. Všechno tohle jsou věci, které vám kradou vaši pozornost, stojí spoustu úsilí a vůbec nevytvářejí pohodovou atmosféru u vás doma.

Jde vyhrát boj s nepořádkem?

Největší rozdíl v těchto dvou pojmech je v tom, že úklid bude třeba dělat vždycky. Tomu se nevyhneme (ale můžeme si ulehčit – třeba paní na úklid). Kdežto bojovat s nepořádkem nebudeme muset, když se ho naučíme dostat pod kontrolu.

Můj zaručený návod, jak se opravdu zbavit nepořádku, je ten, že všechny věci, opravdu všechny, i ty nejmenší maličkosti, budou mít své správné místo a vy se je časem na toto správné místo naučíte i vracet.

Budujeme pozitivní dobrozvyk

Není to o ničem jiném, než že si vybudujete DOBROZVYK – pozitivní návyk, který bude pracovat pro vás. Dobrozvyky jsou dokonalé v tom, že jakmile pokoříte určitou hranici, kdy to bude těžké, začnou pak fungovat na autopilota. A už vůbec nebudou těžké.

Je to stejné jako s čištěním zubů, taky frčíte ráno a večer na autopilota. A navíc když to děláte správnou technikou a pravidelně, máte klid od zubařů a nepříjemného vrtání.

Zbavení se nepořádku vidím jako úplně první klíčový bod, který když chcete tvořit domov, ve kterém vám je krásně, nejde přeskočit. … fakt ne… musíte ho pořešit… <3

Nebuďte v tom sami

A jestli se na tuto možná pro vás strastiplnou cestu nechcete vydat sami, můžu vám s tím pomoct v mém online kurzu: Pořádku, vítej!

Jste zvědaví, co se v kurzu naučíte?

  • Nastavit si systém – Systém, který bude fungovat dlouhodobě. Všem vašim věcem najdeme to správné místo, ať už to bude u vás doma a nebo i u někoho jiného.
  • Dát stopku nepořádku – Nepořádek nejenom rozpoznat, co nejvíce eliminovat, ale hlavně ho vždy podchytit v úplném začátku, aby neměl šanci se rozutíkat všude po domě.
  • Nadchnout rodinu – Podíváme se i na to, jak docílit, aby celá rodina táhla za jeden provaz. Spolupracující manžel a děti není ojedinělý úkaz ze scifi filmu.

A co je úplně nejlepší, po těch 5 týdnech si rozhodně začnete užívat svůj domov, ve kterém vám bude najednou krásněji. A to rozhodně za to stojí.

Pokud cítíte, že by to mohlo být pro vás to pravé ořechové, tak určitě mrkněte na TADY.

A na závěr ještě mini shrnutí: Zkuste celý tento týden při běžných aktivitách v domácnosti rozlišovat jestli se staráte o nepořádek a nebo jestli uklízíte. Uvidíte, že najednou začnete nahlížet na domov novýma očima. Držím vám moc palce.

Marti

Marti je zakladatelkou projektu Domověda. Od roku 2015 vede workshopy na témata organizování domácnosti a zero waste pro jednotlivce i firmy. Napsala české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Marti miluje minimalismus, zjednodušování věcí a přítomný okamžik. Všechno, co ve svém životě dělá, dělá s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře