Recept na domácí aviváž

Stejně tak jako domácí prášek na praní, je i příprava vlastní domácí aviváže naprosto jednoduchou záležitostí. Klasická aviváž plní při praní 3 základní funkce: prádlo změkčí, zamezí elektrostatickému “nabití” prádla a prádlo “příjemně provoní”. O tom příjemném provonění z chemického koktejlu látek bych ale raději pomlčela. Pojďme se mrknout na tu, která umí plnit základní funkce i bez špatné chemie.

Ingredience:

  • ocet (buď lihový nebo jablečný)
  • voda (převařená nebo destilovaná)
  • esenciální olej nebo tinktura např. z rozmarýnu
  • skleněná láhev

Předpřipravená

Do skleněné láhve smícháte v poměru 1:1 ocet + vodu (měla by být alespoň převařená, nejlépe destilovaná) přidáte pár kapek esenciálního oleje (pozor, ne toho do aromalampy, ale toho, který se používá pro výrobu přírodní kosmetiky, zkuste třeba českou značku Nobilis Tilia). Před každým použitím stačí protřepat. Dávkování cca 2 polévkové lžíce nebo 1 panák.

Rovnou do pračky

Dneska už mám z pohodlnosti u pračky jen láhev s octem, dávám 1 panáka (cca 2 polévkové lžíce) rovnou do šuplíčku na aviváž a pár kapek esenciálního olejíčku k tomu – oblíbila jsem si vůni eukalyptu, levandule nebo máty, která je pro praní moc příjemná.

Aviváž s bylinkovou tinkturou

Na letní škole – klima, udržitelnost, soběstačnost nám bylo doporučeno vyrobit si pro domácí aviváž bylinkovou tinkuru. Mně se právě teď “maceruje”, tak se už nemůžu dočkat, až ji vyzkouším. Dám vám sem potom komentář, jak se s ní pere. Edit: vrátila jsem se k esenciálním olejíčkům, které mi víc voněly. Bylinkovou tinkturou nahradíte v aviváži právě esenciální olejíčky. Máte s praním v tinktuře zkušenost? Jak jste spokojení?

Proč se dává k praní ocet?

Ocet prádlo vydezinfikuje, svetry po něm neelektrizují, ocet navíc i “konzervuje” barvy. Jako bonus pak z pračky pomůže dostat vodní kámen.

Výhody této domácí aviváže

  • je bez chemického koktejlu a dráždivých látek
  • zachovává si funkce aviváže
  • je extrémně levná
  • když si vyrobíte jablečný ocet doma, máte celou aviváž totál zero waste :) 
  • ocet máme každý doma, takže tuhle aviváž můžete vyzkoušet ihned při příštím praní :)

Na co se mě často účastníci workshopů ptají ohledně domácí aviváže?

  • “A to ten ocet pak nepůjde z prádla cítit?” Ne nepůjde, v pohodě se vymáchá.
  • “Jak bude prádlo vonět?” Ihned po vyprání půjde malinko cítit esenciální olejíček, který jste přidali do aviváže, po uschnutí bude už ale prádlo neutrální. Ze začátku to bude možná pro vás nezvyk, ale věřte mi, že po pár praních vám to chybět nebude. Naopak, jak si zvyknete prát “bez vůní”, najednou kolem sebe začnete čmuchat ostatní, kteří ještě perou v chemii. Poznáte to v dopravních prostředcích, ve výtazích nebo třeba jenom z balkonu od sousedky. Když jsem procházela tímto “vůňovým” detoxem, hrozně mi pachy z komerčních aviváží vadily a nemohla jsem je snést, teďka už je to naštěstí lepší!
  • “Dá se sehnat ocet i stáčený, když si ho nechci vyrábět?” Zkuste se poptat ve vašem místním bezobaláči. Zlíňáci si o něj řekli a mají ho :) Jinak specializované obchody s octy a delikatesami na praní asi moc nedoporučuju, byl by to zbytečně drahý špás.

Existuje alternativa k octu?

Jasně že jo! :). Místo octa použijte kyselinu citronovou. Recept je zase naprosto jednoduchý: Smíchejte 1 l vlažné vody a 150 g kyseliny citronové. Před každým použitím jen protřepejte. Dávka na 1 pračku cca 30 – 45 ml. 

Ať se vám hezky, šetrně a ekologicky pere. :)

Krásný den přeje

Marti

Marti je zakladatelkou projektu Domověda. Od roku 2015 vede workshopy na témata organizování domácnosti a zero waste pro jednotlivce i firmy. Napsala české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Marti miluje minimalismus, zjednodušování věcí a přítomný okamžik. Všechno, co ve svém životě dělá, dělá s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře