Mít čistě a svěže vypráno už dávno není doménou předražených a chemií napěchovaných prášků, na kterých se na nás z obalu culí šťastná rodinka. Jde to totiž samozřejmě i ekologicky šetrně, za zlomek ceny a co je pro nás doma nejdůležitější, bez “špatné” chemie. Bez té, která způsobuje vyrážky, akné a další nehezkosti na naší pokožce.
V eko prášku jsem začala prát už před 6 lety a tak můžu potvrdit, že opravdu funguje. Recept na můj oblíbený prášek na praní je tak snadný, že už to snadněji nejde. Zvládne to i malé dítě. My jsme takto naposledy vyráběli s osmiletým synovcem prášek pro celou rodinu (levná dětská práce :)) a ani ve snu by mě nenapadlo, že strouhání mýdla bude pro něj větší zábava, než jeho tablet.
Tento recept se hodí na všechno prádlo – černé, barevné i bílé. Do bílého prádla ještě můžete přidat “bělidlo/rozjasňovač”, ale není to potřeba.
Tip: Pro bílé prádlo můžete vyzkoušet PUER – bělící prášek a odstraňovač skvrn na bázi kyslíku od české značky Tierra Verde. Když necháte prádlo ve vodní lázni s PUERem přes noc, vypere se ještě líp.
Na plnou pračku dávám 2 lžíce (cca 26-30 gramů). Pokud je míň prádla, od oka uberu prášku. Pokud by vám např. na černém prádle zůstal nerozpuštěný prášek, z 99% případů je to tím, že jste pračku předtím naplnili až moc. Nejlepší je plnit tak do ⅘. Při tomto dávkování budete z kila sody prát opravdu dlouho, až se vám to bude zdát pofidérní :).
Kalkulace: 1 kg sody = 50 Kč, mejdlo na praní z Naturinky 100 g = 60 Kč, Celkem 1100 g za 110 Kč. 1 gram stojí 0,1 Kč, jedna dávka je cca 30 gramů = 3 Kč na 1 pračku. Když použijete olivové mýdlo (35 Kč) a seženete levnější sodu (30 Kč) můžete se dostat na cenu 1,77 Kč za prací dávku.
Prací soda se dá přepečením v troubě „vyrobit“ i z jedlé sody. Jenom hodnota času v tomto případě, cena za kg jedlé sody (cca 60 Kč) a spotřebovaná energie při zapnuté troubě, je totálně mimo! To jenom k tomu, že ano jde to úplně zero waste, ale nevyplatí se to!
Co na recept říkáte? Dáte mu šanci i u vás doma?
Praní zdar :)
Marti
p.s. příště se můžete těšit na „recept“ Jak si vyrobit domácí aviváž.
p.s.2. tento prášek na praní jsme vyráběli i na našem workshopu Domácnost bez odpadu, poslední dva termíny byly vypsané na 2.11. a 14.12.2017.