Krása bezplenkovky

Bezplenkovka = bezplenková komunikační metoda (BKM). Jedná se o komunikaci mezi rodiči a miminkem ohledně jeho vylučovacích potřeb. Není to žádná novinka, jen u nás v západním světě se na ni malinko pozapomnělo a nahradily ji výdobytky moderní civilizace v podobě jednorázových plenek. Nemusí to ale znamenat, že by miminko bylo na 100% bez plenky (může být), v našem případě používáme plínku jako pojistku. A o tom, jak a proč to praktikujem a taky jaké byly začátky jsem se rozepsala v tomhle článku.

Tobík chrní u babičky v obýváku a já si objednávám z Tierra Verde pořádnou výbavu na praní a úklid do našeho nového domečku. Z postýlky slyším houknutí “Mami, budu vstávat”. Všeho nechám a jdu ten náš poklad zkontrolovat. Pohladím ho po vláskách a ptám se, jestli jdeme čůrat? Tobík hodí svůj bezzubáč a já si ho pomalu beru do náruče. Na stolku kuknu do plenky, vzorně suchá, tak jdem rovnou nad umyvadlo.

Držím Tobíka v klubíčku, dávám mu náš signál: “Cccc” a hned na něj dostávám pozitivní odpověď. Lupnu mu letmou pusu na hlavu, toaleťákem osuším, co je potřeba a jdem se vrátit k naší pojistce – látkovce. Jen co ho položím, Tobimu se to nelíbí, kňourne a já už po pár nehodách chápu, že ještě není hotovo. Umyvadlo daleko, tuším správně, že těch pár sekund je rozhodujících :D, a tak pohotově beru nočník, co používáme v noci a už nemusím dávat ani signál “A-a-a-ááá”, Tobi už ví, jak to chodí. Máme komplet hotovo!

Nebudu kecat, v takových situacích jsem opravdu pyšná máma.Ten pocit, že si rozumíme, a zvládáme to i beze slov, je nádherný. Tobi je v suchu, nepláče, 100% spokojené miminko.

S bezplenkovkou jsme u nás doma začali pár dnů po narození, ale vůbec nám to nešlo. Bála jsem se Tobiho držet, klimbala mu hlava a nevychytala jsem skoro nic. Na pár týdnů jsme to přestali řešit a používali jsme jen látkovky. Zhruba na přelomu 4. a 5. týdne jsme už ale byli s držením Tobíka jistější, a tak jsme občas k umyvadlu zase zašli (i Adri). Přišlo prvních pár úspěchů s čuráním a já jsem byla nadšená, že by to přece jenom mohlo jít.

Bezplenkovku jsme zkoušeli i doma u Adriho rodičů, ale tam se nám za ni spíš smáli. Že je to blbost, že to přece nemůže fungovat, že o tom nikdy neslyšeli, ať Tobíka “netrápíme”, atd. atd. Samozřejmě, když nás při tom očumovali, Tobi neudělal ani prd. Když jsme ale byli v klidu sami, začalo nám to jít i jinde, než jen u nás doma. Napřed venku na naší nové zahradě, tam to bylo super, protože jsem nemusela “mířit” :D A pak přišel i legendární úspěch u babi doma. První “bobek” před babičkou, který prolomil ledy. Přišlo uznání, že je to zajímavé, že to opravdu může fungovat.

Máme klidné dny doma, kdy se daří víc, a pak taky lítací dny, kdy jsme venku, na stavbě, v autě a upřímně řečeno, já mám myšlenky všude možně, jen ne napojené na Tobíka, tak to se pak nedaří.

Napřed jsem si myslela, že tahle metoda bude boží hlavně kvůli tomu, že nebudu muset tolik prát/předepírat. Ale ve finále je to hlavně o té KOMUNIKACI=porozumění. To napojení na tak malého človíčka, uspokojení jeho potřeb, ty jeho úsměvy, když máma nebo táta chápou,… To nám přináší radost daleko větší než pár ušetřených plínek.

Naše první pokusy o BKM. To jsme ještě moc netušili, jak Tobíka vlastně držet.

Za nás můžeme s klidným srdcem říct, že i za ty posměchy na začátku, to rozhodně stálo. Patří k tomu i pár (no spíš víc než míň) nehod, nejistota, jestli to děláme dobře, ale jako každý jiný proces učení, je to zábavná cesta. Naučili jsme se to (stále se učíme) jen tím, že reagujeme na podněty a zkoušíme. V tom JAK to dělat, mě ujistila knížka Bez plenky: Laskavá moudrost přirozené hygieny nemluvňat od Ingrid Bauerové, která se četla moc hezky. Pokud vás bezplenkovka zaujala, tak si ji určitě přečtěte.

Velkou radost mám i z toho, jak se do toho pustil Adri. Prvních pár týdnů spíš jen tak koukal a říkal, že já mám určitě lepší intuici, že mu to nepůjde a bla bla bla. Ale teďka už i on zachytí signály a vždycky nadšeně hlásí, co se jim v koupelně spolu povedlo :D. Jsou k sežrání ♥

A co vy? Už jste o bezplenkovce slyšeli? Praktikujete ji?

Mějte se krásně

Marti

p.s. Za velice autentické fotky děkujeme Nikči :)

Marti je zakladatelkou projektu Domověda. Od roku 2015 vede workshopy na témata organizování domácnosti a zero waste pro jednotlivce i firmy. Napsala české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Marti miluje minimalismus, zjednodušování věcí a přítomný okamžik. Všechno, co ve svém životě dělá, dělá s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře