Jak si vyrobit milý a originální adventní kalendář

Jak si vyrobit milý a originální adventní kalendář

Několik roků jsem na Pinterestu po očku obdivovala krásné a originální, ručně dělané adventní kalendáře. Jenže pravidelný shon koncem listopadu mi nějak nedovolil (nebo spíš já jsem si to nedovolila) udělat si tvořivé odpoledne a jeden takový nám domů taky vyrobit.

Před 3 lety jsem se k tomu ale konečně odhodlala a od té doby máme i my jeden takový.

Adventní kalendář se dá pojmou na mnoho způsobů. Můžete klasicky vyžírat čokoládová okýnka, schovávat si do něj jiné dárečky nebo do něj napsat spoustu milých slov. Já jsem se rozhodla pro třetí možnost.

Každý den se tak Adri může těšit na lísteček, na kterém najde napsaný nějaký hezký společný moment nás dvou z aktuálního roku, za který jsem vděčná a potěšil mě, poděkování nebo připomenutí něčeho pro nás speciálního. Zmínila jsem do něj i maličkosti, třeba tu jak o víkendu miluji, když se vzbudím a vím, že už na mě na stole čekají čerstvé croissanty. <3

Tady je postup, jak jsem se celého kreativního úkolu chopila já.

 1. Nejdřív jsem na papír sepsala všechny okamžiky, které chci použít na kartičky do kalendáře. Bylo jich určitě víc než 24, ale vybrala jsem ty, které vím, že Adrimu udělají největší radost.
 2. Ze starého kartonu a papírových krabic jsem vystřihla 24 kartiček o rozměru cca 8 x 8 cm. Rožky jsem dala záměrně zakulacené, protože se mi ten karton nestříhal zrovna dvakrát rovně! Vyplatí se stříhat na etapy, po 12 kartičce mi značce mrtvila ruka.
 3. Seřadila jsem je na zemi do tvaru vánočního stromečku.
 4. Každé řadě jsem ustřihla provázek, na kterém budou kartičky viset na stěně.
 5. Provázky jsem připevnila papírovou lepící páskou na stěnu do naší kuchyně za jídelní stůl. Nikdo tak náš nový stromeček nepřehlídne a zároveň už moc nemusím řešit další větší vánoční dekorace.
 6. Na řadu přišla zatěžkávací zkouška a připevňování kancelářských sponek. Test dopadl na jedničku, a tak jsem se mohla pustit do zdobení.
 7. Každou kartičku jsem polepila buď barevným papírem nebo vánočním tvarem. Všechen materiál pochází ze speciální kolekce “co dům dal” :)
 8. Nechala jsem proudit kreativitu a po dlouhé době jsem i něco nakreslila (slovy: dvě vločky a pár puntíků a hvězdiček)
 9. Dopsala jsem čísla – malá, velká, schovaná v motivech, aby nebylo vždy úplně jednoduché uloupit si svoje okýnko.
 10. Krasopisem jsem vybrané okamžiky přepsala na lístečky, které potom spolu s kartičkami upevním na stěnu. Rozhodla jsem se, že je tam nebudu lepit (to byl původní plán), protože tento adventní kalendář využijeme i další roky.
 11. Poslední a nejmilejší část celé akce, všechno znovu dostat na stěnu do výsledné  podoby.

Já se na něj nemůžu vynadívat! Je prostě boží, co myslíte? Nejvíc se ale těším na to, jak bude každý den Adri otáčet a budeme si přitom připomínat všechny ty krásné okamžiky, které jsme spolu za celý tento rok prožili. Tuším, že nám to udělá větší radost, než čokoládové mňamky.

Tento nápad s milými vzkazy se hodí nejenom pro pár ale i pro celou rodinu. Pokud je vás doma víc, každý člen domácnosti si může svůj vzkaz poznat podlé své oblíbené barvy papíru. Myslím, že tento advenťák může hezky stmelit před Vánocemi celou rodinu a zároveň nám tak každý den připomene to, o co by v Adventu mělo jít především – zklidnit se, trávit čas spolu jako rodina a být vděční za to, co máme.

Pokud se pustíte do tvorby vlastního kalendáře, pošlete mi určitě fotku :). 

Krásný předvánoční čas přeje

Marti ♥

p.s. Pokud nejste úplně tvořivé duše a chtěli byste letos pro vaše děti jiný advenťák než čokoládový (a bez práce :)), mrkněte k Zuzce na její Prožitkový adventní kalendář.🎄 Čeká vás v něm cesta vánočního poznání, 24 příběhů, různá dobrodružství, zábava, plnění úkolů a hlavně každý den chvilka pro vás a vaše děti.

Marti je zakladatelkou projektu Domověda. Od roku 2015 vede workshopy na témata organizování domácnosti a zero waste pro jednotlivce i firmy. Napsala české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Marti miluje minimalismus, zjednodušování věcí a přítomný okamžik. Všechno, co ve svém životě dělá, dělá s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře