7 tipů na minimalistickou a zero waste dovolenou

7 tipů na minimalistickou a zero waste dovolenou

Minimalistické cestování má celou řadu výhod! Pokud se vydáte na cesty letadlem jen s příručákem, nikdy se vám nestane, že vám ho ztratí, ušetříte čas čekáním na kufry a v neposlední řadě vás i ta letenka vyjde levněji. I když na dovču neletíte, být sbalení jen do jednoho batohu nebo do jednoho malého kufru, je zkrátka víc než praktické.

Minimalistické cestování se ale automaticky nerovná zero waste. Pokud chcete vyrazit na lehko, spoustu vybavení necháte pravděpodobně doma a na místě vás to pak donutí si některé věci dokoupit, ve velké míře jen v jednorázových obalech.

My jsme si s Adrim minimalistické cestování zamilovali, ale přesto letos na náš seznam přidáváme pár věcí, bez kterých nevyrazíme z domu. A tak vznikl i tento článek, který pro vás může být malou inspirací, jak se zvládnout zabalit minimalisticky a získat tak dostatek místa i pro vychytávky, které vám pomohou si užít dovolenou pohodlně i bez jednorázových blbostí.

Co je důležité, si před každou cestou ujasnit?

  • co tam chcete dělat, jaké k tomu potřebujete vybavení
  • kolik vás pojede a jestli některé věci stačí vzít jenom 1x
  • zároveň se rozhodnout, které věci opravdu nepotřebujete a můžete je nechat doma – př. notebook
  • odhadnout počasí
  • kde budete bydlet – je potřeba si brát vlastní ručníky nebo bude všechno zajištěné?
  • na jak dlouho chcete vyrazit
  • a jak tam pojedete – do letadla vás např. s velkým roztokem na čočky nepustí

My se už po několikáté chystáme na odpočívačkovo-potápěcí dovolenou na jihu Francie. Čeká nás taky hodně večírků a obědy i svačinky si budeme zajišťovat sami. (Pokud chcete nakouknout, na mém osobním blogu občas píšu zápisky z cest :))

Jak probíhala naše příprava a balení na dovču?

1.) Příprava outfitů a balení do látkových pytlíčků

Na každý den jsme si dopředu nachystali outfity. Nebereme si žádné oblečení navíc, při nejhorším si něco přemáchneme v ruce. Na cestování milujeme praktické látkové pytlíčky, které slouží zároveň jako organizátory během balení i na místě. Balíme do nich zvlášť spodní prádlo, které tak i v průběhu celé dovolené zůstane vždy čisté a oddělené od toho zbytku. Do dalších pytlíčků pak putují boty a elektronika. Vše je přehledně oddělené a na dovolené ušetří hledání. Jeden látkový pytlíček máte na celý život, neroztrhne se vám jako igelitka a pokud zrovna necestujete, můžete jej využít na různé bezobalové nákupy.

2.) Opalovací krém a repelent v BIO kvalitě

Cestu tam letíme, cestu zpátky se vracíme s rodinou autem. Díky tomu jsme mohli poslat výbavu na potápění a část “kosmetiky ve velkém balení” už minulý týden s naší posádkou. Odvezli nám tak velký roztok na kontaktní čočky, piksličku kokosáku – slouží hlavně po opalování i jako pasta na zuby a výživa pro vlasy.

Letos jsem nevyráběla opalovací krém ani repelent, protože stejně jako není dobré testování na zvířatech, tak není dobré testování ani na mně :D Loni jsem se s domácím opalovákem příšerně spálila a po aplikování home made repelentu jsem na sebe svolala celý roj různorodé havěti, takže letos děkuji nechci. V místním zdravém obchůdku jsem zajistila opalovák s faktorem 30 a 50 v BIO kvalitě i BIO repelent. Hold jsou to 3 plastové lahvičky, ale zdraví máme jenom jedno. ♥

3.) Nejlepší cestovatelské objevy

Mezi naše nejlepší cestovatelské objevy všech dob řadíme tuhý šampon od Ponia a vlastně jakékoliv tuhé mýdlo. Kromě toho, že jsou přírodního složení, krásně voní a jsou šetrné k vám i životnímu prostředí (můžete je používat klidně i při kempování u rybníka), jsou neskutečně skladné. Nikde se vám nevylijí a taky jsou lehké – nepřevážíte vodu.

Na týdenní až 14 denní dovču se pohodlně vejde do jedné přenosky – 30 gramový šampon a kousek uříznutého mýdla.

4.) Bezobalové nákupy na trzích

Na jihu Francie jsou neskutečné trhy! Ještě tam nejsme, ale už teď se mi sbíhají sliny na čerstvé melouny, rajčatové tapenády a olivy. Sice to není minimalistické, ale letos s sebou kromě lehkých látkových pytlíčků na ovoce a zeleninu, balíme i malé zavařovačky na tapenády, olivy a koření. Možná se vám to může zdát bláznivé, ale i na místě je pak mnohem praktičtější konzumovat ze skla, než lovit olivy z plastového pytlíků a řešit, jak ho pak zpátky uzavřít, když je celý od oleje. Takto nám do jídla aspoň nenalezou žádné breberušky a servírování bude mít nějakou štábní kulturu.

5.) Večírky s kovovým brčkem

Tak jak jezdí Češi do Chorvatska, tak jezdí Belgičani na jih Francie. :D Já se k nim přidávám už 3. rokem a tak už vím, že se večer bude večírkovat. A protože nás určitě čeká i pár drinků na baru, rozhodla jsem se letos podprahově šířit osvětu o zero waste stylově a beru s sebou i kovová brčka. Uvidíme, jaké budou reakce, já se každopádně na svou “bezodpadovou” piňa coládu už moc těším!

6.) Látkové ubrousky a kapesníčky

Ty se hodí vždycky a všude. Ať už na utření rukou na místním trhu po ochutnávkách, jako potítko do batohu než se dostanete na místo pobytu nebo třeba na zabalení kovového brčka do kabelky po dopití drinku. My kombinujeme retro kapesníčky, co jsme dostali od rodičů a taky heboučké z BIO bavlny, které jsem objevila od Tierra verde. Máme verzi se sloníkama :D K tomu drinku s piňa coládou se budou opravdu vyjímat.

7.) Posílání pohledů a suvenýry na objednávku

Docela mě těší, že jsme naše blízké už naučili, aby nám z cest nevozili žádné suvenýry nebo cetky. Jak se nám to podařilo? Sami jim nic takového, nevyžádaného necpeme. Největší radost jim udělá rúčo psaný pohled, protože si dáme tu práci nejenom ho napsat, ale i najít poštovní schránku. Takový pohled má zkrátka jinou atmosféru než koupená klíčenka na letišti s nápisem letoviska. Pokud někdo z našich blízkých chce něco přivézt, většinou jídlo nebo bylinky, tak nám to dopředu nahlásí a my mu to samozřejmě moc rádi dovezeme.

Tip: nezapomeňte si před cestou aktualizovat adresníček, aby pohledy dorazily tam, kam mají :)

Letošní dovolená bude speciální i díky mým novým šatům. Na Facebooku jste mohli sledovat jejich příběh. Ve zkratce? Potřebovala jsem prodyšné bílé šaty, které by šly ruku v ruce s naším minimalistickým šatníkem a principem pomalé módy. A protože jsem nemohla žádné takové sehnat, naučila jsem se během 1 týdne šít a jedny takové jsem si ušila. ♥

Doufám, že se vám tento letní článek líbil a třeba vás některý z tipů oslovil natolik, že se ho letos rozhodnete vyzkoušet.

Krásnou dovolenou a léto přeje

Marti & Adri

Marti je zakladatelkou projektu Domověda. Od roku 2015 vede workshopy na témata organizování domácnosti a zero waste pro jednotlivce i firmy. Napsala české poznámky ke knize Zero Waste Home od Bey Johnson – česky Domácnost bez odpadu . Marti miluje minimalismus, zjednodušování věcí a přítomný okamžik. Všechno, co ve svém životě dělá, dělá s láskou a úsměvem na tváři.
Komentáře